KIZÇEV KARİYER DANIŞMANLIĞI HİZMETİ

Kariyer zorlu bir yolculuk. Kişinin mutlu olacağı işi bulması ciddi bir odaklanma ve kendini tanıma sürecini kapsıyor. Gelecek için çok önemli bir kararın alınacağı bu dönemde kişinin hem kendisine hem de yürüdüğü yola ışık tutmak kariyer danışmanlığının başlıca amacı. Fakat ülkemizde bu danışmanlık süreci sıkıcı ve yetersiz kalan geleneksel yöntemlerle yürütülmeye çalışılıyor.

Biz KIZÇEV olarak geleneksel yöntemlerin dışına çıkmak ve olaya biraz eğlence katmak istedik. Bu amaç doğrultusunda online bir kariyer danışmanlığı platformu tasarladık.

Kişilik Tipini Anlama/Kendini Tanıma (1. Aşama)

KIZÇEV mentörleri, öncelikle kişinin kendisini detaylı bir şekilde kendini tanımasına imkan veren online  platformları kullanır. Hizmet sunulan öğrencinin/danışanın kişilik tipini belirlemek için testler gerçekleştirir. Sonucunda rapor oluşturulur. En sık faydalınan metodoloji Enneagram’dır. Enneagram testi sonucu oluşturulan bu rapor, kişinin yeteneklerini ve kişilik özelliklerini içermekte, ayrıca kendisine en uygun KIZÇEV mentörü ile tanıştırmaktadır. Kullanıcı bu aşamadan sonra, Kariyer Mentörü ile kariyer yolculuğuna başlar.

Hedef Belirleme Görüşmeleri (2. Aşama)

Kişinin eşleştiği Kariyer Mentörü ile görüşmesi 2 seansta gerçekleşir. Bu seanslar sonunda öğrencimiz:

– Ayrıntılı mizaç, ilgi ve değerler analizi raporu alır,

– Hedef ve alternatiflerini belirler.

Kariyer Koçluğu (3. Aşama)

Hedef ve alternatifler belirlendikten sonra hedefine ulaşma noktasında destek isteyen danışanlarımıza sunulacak Kariyer Koçluğu Hizmeti başlar. Öğrenci, devam etmek istiyorsa kendisi içi gerekli olan antrenman programı ile tanışır ve uygulamaya başlar. Bu noktada ihtiyaç duyduğu süreye göre şu noktalarda koçluk hizmetlerimizden faydalanır:

  • Motivasyon arttırma (psikolojik süreçlerden faydalanma)
  • Akademik başarının arttırılması konusunda destek olacak uygulamalar ve yönlendirmeler
  • Staj vb. imkanlar konusunda destek olma
  • “Kariyer yapmak istediğim meslekte nasıl ilerlerim?” sorusuna cevap verebilme

Yani, öğrencilerimiz için danışmanlık serüveni, ilgili testleri gerçekleştirmeleriyle başlar ve bu süreç kişinin öz benliğini tanımasından, kariyer koçluğu hizmetimize kadar devam eder.

KIZÇEV Kariyer Danışmanlığı 2020/2021

Kariyer Danışmanlığı sürecinin basamakları:

Öğrenci;

1. Testleri gerçekleştireceği kullanıcı kayıtları açılır.

2. İlgili sitelerde mizaç ve ilgi ölçen testlerimizi uygular.

3. Mesleki tahminlerin ve mizaç özelliklerinin kısaca analizinin yapıldığı bir rapor alır.

4. Kişilik ve ilgi ile alakalı grup olarak Enneagram Eğitimi alır.

4. Eğitim sonunda, Enneagram Kişilik Raporu sonucu paylaşılır ve KIZÇEV Kariyer Mentörleri’nden birine atanır.

5. Öğrenci, KIZÇEV Kariyer Mentörü ile ortalama 2 seanslık görüşme gerçekleştirir.

6. Bu 2 seanslık görüşme sonrasında ayrıntılı bir şekilde durumu değerlendiren rapor alır, danışanın hedefi (ve alternatifi) belirlenir.

Hizmet ilk olarak KIZÇEV öğrencilerinin hizmetine sunulacaktır.  Akademik Dönem boyunca kariyer çalışmaları sürdürülecektir. Bu süreçte (yıl içerisinde) KIZÇEV Kariyer Mentörleri, öğrencilere ve sosyal medya platformlarında Kariyer Danışmanlığı felsefemizi ve site kullanımı hakkındaki bilgilendirmeleri kapsayan paylaşımlar yapacaktır.