Neden KIZÇEV?

2017’ de Kız Çocukları Eğitim Vakfı – KIZÇEV olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım edebilmek üzere yola çıktık. Vakıf olarak resmiyet kazanmamız zaman alacağından bir an önce faaliyetlere başlayabilmek adına dernek olarak devam etme kararı aldık. İsmimizi değiştirmeden Kız Çocukları Eğitim Derneği – KIZÇEVDER olarak hizmetlerimize devam etmekteyiz.

 “Bu kadar vakıf, dernek varken bir siz eksiktiniz” diyenler çıkacaktır. Sıklıkla duyacağımızı bildiğimiz bu motivasyon arttırıcı soruya “EVET, gerçekten biz eksiktik, o yüzden de bu alandaki yerimizi almaya geldik” şeklinde çok iddialı bir yanıt veriyoruz.

Toplumun temel taşı gördüğümüz kadınları çok önemsiyoruz! Çünkü onlar bütün niteliklerinin ötesinde yarınları kuracak olan bugünün çocuklarını yetiştirerek son derece kutsal bir iş yapıyorlar. Ve bu nesilden nesle aktarılıyor. Bir anne, çocuğuna ancak bildiği şeyleri öğretebilir. Anneler daha çok bildikçe, çocukları da daha çok şey öğrenebilir. Bugünün ve geleceğin anneleri iyi bir toplumun mimarlarıdır aynı zamanda.  O yüzden kız çocuklarımızın bugünkü eğitimlerinin ne denli önem taşıdığını çok iyi biliyoruz.

Bütün bu düşüncelerle kafamızda bir dernek kurma fikri yeşermeye başladı. Öncelikle şeffaf, denetlenebilir, güvenilir, her dil, din, mezhep ve meşrebe açık bir dernek olmalıydık. Geleceğin anneleri ve iyi toplum inşasının mimarları olacak kız çocuklarımızın kendilerini özel ve çok değerli hissedecekleri bir mekân oluşturmalıydık. Evet, bir mekân olacaktı ama gerçekten de çok sıcak ve samimi bir mekan olmalıydı…

Bugüne kadar birçok vakıf, dernek ya da kuruluş bizimkine benzer amaçla yola çıktı. Bazıları başarılı oldu, bazıları ise amaçlarını istediği gibi gerçekleştiremedi. İyi niyetli birçok girişim çok da yol alamadan silindi gitti. Ama biz, kuracağımız yapının gücüne çok inanıyoruz ve tam da bu nedenle her geçen yıl katlana katlana büyüyeceğimizi çok iyi biliyoruz. 

Henüz bu düşüncenin yeni yeni filizlendiği dönemlerde dernek kurma ((KIZÇEV)’İ fikrimizi etrafımızdakilere anlatmaya başladığımızda birçok kişinin “Bu gerçekten çok iyi bir fikir” diye söze başlayıp “…ama” ile devam ettiğini gördük. Onların bu “ama” ları enerjimizi düşürüp ket vuramadı; tam aksine bize kendimizi gösterme gücü ve motivasyon sağladı.

Küçük bir ekiple yola çıktık. Gerçekten de küçük ama kesinlikle çok çalışkan bir ekiptik. Eksiği çok ama bilgi aşığı, kalbi heyecanlı gözleri nemli kişilerdik. Daha da iyisi sabit fikirden uzak, gelişime açık, paylaşmayı seven bir ekiptik.  İnanın, böyle bir inanç ve samimiyete sahip olunca aşılamayacak hiçbir engel kalmıyor.

Ve şimdi başlıyoruz… Hepimiz müthiş heyecanlıyız… Bütün enerjimizi ve motivasyonumuzu amaçladığımız bu fikir için kullanıyoruz. Eminim ki, bu coşkusu yüksek enerjimizle çok kısa süre içinde bütün “ama” ları aşacağız.  

“Kadınlarımız iyi ve eğitimli olursa, ülkemiz ve dünyamız daha iyi olur” fikrini kendimize şiar edindik. Bu düşüncenin ışığında kollarımızı sıvayıp işe giriştik. İlk senemizde üniversite öğrencisi 10 genç kadına eğitim bursu temin ettik. Her sene bünyemize 10 kişiyi daha katarak ilerlemeye devam edeceğiz.

KIZÇEV olarak kızlarımızın sadece eğitim hayatını desteklemiyoruz; aynı zamanda uzmanlar tarafından hazırlanan bilgi, beceri ve yetkinliklerini arttıracak uzun soluklu ve sürekli eğitim projelerimiz ve kazandıkları bölümleri kendi kabiliyetleriyle pekiştirmeleri için branşlaşma ve kariyer planlama gibi alanlarda da destekleyerek onları hayata hazır hale getiriyoruz. Ailemize katılan genç arkadaşlarımızın tüm hayatları boyunca yanlarında olmayı arzuluyor ve bunun için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Bu pozitif enerjiyle kurulan gelenin gitmek istemediği, gönül rahatlığıyla ders çalışabildikleri, kaynaklara rahatlıkla ulaşabildikleri, 3000’ e yakın kitabın bulunduğu KIZÇEV kütüphanemiz de onların daima hizmetinde.

 

Bundan sonra, bizi çok daha sık duyacaksınız ve eminim siz de bizi çok seveceksiniz.

Hepinizi aramıza, heyecanımızı paylaşmaya bekliyoruz.

 

Sevgiyle kalın,

Hasan ÖNDER